Właściwa pielęgnacja zębów to nie tylko ich szczotkowanie. Dużą rolę odgrywa zastosowanie po myciu płynów do płukania. W prosty sposób możesz wykonać własne, domowe, naturalne płyny do płukania jamy ustnej.

Dlaczego warto zrobić własny płyn do płukania?

Zdarza się, że nie wszystkie składniki zawarte w tradycyjnym płynie nam nie odpowiadają. Czasami szukanie produktu, po którym nas nie mdli, nie mamy alergii, bywa trudne. Tymczasem z pomocą prostych ziół możemy skomponować własną mieszankę, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Sporządzenie takiego płynu do płukania jamy ustnej nie jest trudne, za to zyskujemy pewność co do składu.

Płyn do płukania z alkoholem

Większość płynów ma dość duże stężenie alkoholu, który ma właściwości konserwujące i bakteriobójcze. Z tego powodu dobrze jest po przepłukaniu ust płynem, zrobić dodatkowe płukanie ust wodą. Płynów z alkoholem nie powinny stosować osoby uzależnione od alkoholu. Dla nich nawet wskazane będzie płukanie zębów mieszanką bez alkoholi.

Miętowy płyn do płukania jamy ustnej

Do przygotowania będzie nam potrzebna szklanka naparu z szałwii lub mięty. Ważne, by napar nie był zbyt mocny. Oprócz tego użyjemy również około 10 krople olejku eterycznego z mięty i łyżkę spirytusu. Składniki dokładnie mieszamy ze sobą. Taka mieszanka działa odświeżająco i antybakteryjnie. Bez obaw możemy go używać nawet dwa razy dziennie.

Płyn przeciwpróchniczy

Próchnica to główny problem, z jakim zmagają się ludzie, niezależnie od wieku. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Potrzebne składniki to szklanka przegotowanej wody, laska cynamonu, kilka goździków oraz kilka tabletek ksylitolowych. Ostatni składnik, ksylitol wzmacnia szkliwo i działa przeciwpróchniczo.
Wodę gotujemy z cynamonem i goździkami przez dziesięć minut. następnie studzimy wodę i rozpuszczamy w niej ksylitol.

Słona woda

Najprostszym i jednocześnie zdrowym sposobem jest płukanie zębów przez trzydzieści sekund zwykłą, czystą wodą tuż po zakończonym posiłku. Można także użyć do tego celu lekko posolonej wody.