Wszyscy wiemy, że koraliki to doskonały pomysł na stworzenie biżuterii i dekoracji handmade. Nie każdy jednak wie, że korzenie beadingu, czyli sztuki tworzenia biżuterii i dodatków z ich udziałem sięgają czasów starożytnego Egiptu! Co warto wiedzieć na temat tego hobby i gdzie szukać wskazówek oraz wzorów?

Koralikowa pasja od podstaw

Beading to technika tworzenia z koralików – jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa bead czyli koralik. Wykorzystując koraliki, z powodzeniem możemy tworzyć różnorodną biżuterię – broszki, kolczyki, bransoletki. Na tym jednak nie kończą się możliwości, jakie oferuje nam ta pasja. Posiadając odpowiednie narzędzia, możemy stworzyć także inne dodatki – breloczki, przypinki, a nawet zakładki do książek!

Pasja, jaką jest beading, zwana potocznie koralikowaniem, to hobby niemal dla każdego. W wielu przypadkach, aby rozpocząć przygodę z tym zajęciem, potrzebne nam będą drobne koraliki, igła oraz specjalne nici. W wielu przypadkach możemy też skorzystać z szydełka lub krosna. Niekiedy może okazać się, że decydując się na beading na krośnie wzory, które wybierzemy na początek, będzie nam łatwiej opanować.

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

Chcąc zacząć tworzyć dekoracje z wykorzystanie koralików, musimy rzecz jasna zaopatrzyć się nie tylko w koraliki, ale także inne pomocne narzędzia i półfabrykaty do tworzenia biżuterii. Przydatne będą specjalne nici do beadingu, które wyróżniają się różnym poziomem grubości – do szydełkowania z wykorzystaniem koralików warto wybrać te grubsze, do plecionek z kolei odpowiednie będą cieńsze. Niezbędne będą także igły – pamiętajmy, że warto wybrać te cieńsze, dzięki czemu bez problemu przewleczemy za ich pomocą nić przez koralik. W „beadingowym niezbędniku” nie może także zabraknąć nożyczek lub cążków, które pozwolą nam na dopasowanie odpowiedniej długości nici.

Beading na krośnie – co warto wiedzieć?

Wyplatanie za pomocą koralików na krośnie nie jest skomplikowane. Wymaga jedynie nieco wprawy, a tę najlepiej zdobywać… w praktyce. Zanim zakupimy krosno, warto już na wstępie podjąć decyzję, do tworzenia jakich dekoracji będzie nam ono służyć. Jeśli chodzi o beading na krośnie, możemy zdecydować się na krótsze krosno, na którym bez problemu wykonać możemy mniejsze projekty, takie jak np. biżuterię handmade. Alternatywą dla niego, a jednocześnie polem do popisu dla bardziej rozbudowanych projektów, będą odpowiednio większe krosna lub modele z opcją zmiany długości krosna.

Tworząc ozdoby z koralików i wykorzystując w tym celu beading na krośnie wzory znajdziemy w wielu miejscach w sieci. Warto zajrzeć na blogi hobbistyczne poświęcone tej technice lub dołączyć do grupy zrzeszającej jej fanów w mediach społecznościowych. Wiele wskazówek, rad i inspiracji znajdziemy także, sięgając po książki i czasopisma tworzone z myślą o pasjonatach beadingu!