Samodzielne szycie ubrań i różnego rodzaju dodatków to ogromna satysfakcja, hobby ale także prawdziwa przyjemność i sposób na relaks. Wiele osób odkrywa w sobie powołanie do wykonywania unikatowych elementów garderoby. Możemy uszyć niemal wszystko, również gorset. Taki gorset będzie wyglądał nieszablonowo i z pewnością przyciągnie uwagę. Aby spełniał swoją rolę, musi jednak być wygodny i dobrze dopasowany. Sposobów na to jak uszyć wygodny gorset z pewnością jest wiele, warto jednak dokładnie zapoznać się z tym jak to wygląda krok po kroku ponieważ jest to wymagające zadanie.

Od czego zacząć

Samodzielne uszycie gorsetu zaczynamy od wyboru odpowiedniego wykroju – te znajdziemy w Internecie oraz w czasopismach branżowych. Możemy wykorzystać darmowy wykrój lub kupić taki wyższej jakości. Jeśli dopiero zaczynamy, warto wybrać wykrój nieskomplikowany i bez dużej liczby dodatków.
Następnie sprawdzamy swój rozmiar i dokonujemy pomiarów.
Wybieramy właściwą tkaninę – najlepsza jest tkanina gorsetowa ale sprawdzi się też czysta bawełna lub len. Nici do gorsetu powinny być trwałe i bardzo wytrzymałe a tkanina zmoczona, osuszona i wyprasowana (bez żadnych zagnieceń).

Jak przebiega szycie gorsetu

Opisane kroki postępowania to oczywiście tylko podstawowa instrukcja, która ma na celu zapoznać Cię z tym jak wygląda szycie gorsetu. Najczęściej razem z zamówionym wykrojem dostaniesz szczegółową instrukcję krok po kroku.

 1. Przypinamy wykrój do tkaniny i wycinamy poszczególne elementy gorsetu.
 2. Łączymy elementy gorsetu za pomocą fastrygi.
 3. Zszywamy szwy za pomocą maszyny do szycia. Należy ustawić ścieg prosty i zszyć części według wzoru. Zaczynamy od górnej krawędzi i przesuwamy się w dół. Uzyskamy dwie połówki, które później należy prawidłowo połączyć.
 4. Gdy zszyjemy wszystkie szwy, rozprasowujemy ich naddatki. Dzięki temu wszystkie dodatki będą przylegać do głównej części gorsetu. Naddatki można nieco przyciąć tak aby nie przeszkadzały w noszeniu gorsetu.
 5. Zszywamy wstążkę stanika wzdłuż talii. Robimy to symetrycznie wzdłuż obu połówek. Można tu użyć wstążki rypsowej lub innej mocnej, nierozciągliwej taśmy.
 6. Zaginamy i wygładzamy krawędzie ukośnego wykończenia. Zszywamy ukośny pasek na szwach gorsetu i tworzymy sznurek o szerokości jednego centymetra.
 7. Zszywamy prawą stronę zapięcia gorsetu. Można wykorzystać zapięcie na rzep i połączyć w ten sposób dwie połówki z przodu. Można również użyć profesjonalnego zapięcia.
 8. Zszywamy lewą stronę gorsetu. Wyrównujemy położenie tej strony i pilnujemy aby przebiegało symetrycznie.
 9. Przypinamy dolną część gorsetu. Możemy użyć tutaj owijki – wykończenia z bawełny, satyny lub innego ulubionego materiału.
 10. Zszywamy obszycie ściegiem prostym. Ponownie wykorzystujemy maszynę do szycia. Przycinamy dolną krawędź gorsetu.
 11. Wycinamy sztywniki o odpowiedniej długości i wkładamy do gorsetu.
 12. Wykańczamy górną krawędź gorsetu. Obrabiamy analogicznie do dolnej części.
 13. Instalujemy przelotki – w tym celu wyznaczamy punkty mocowania oczek (metalowych okuć otaczających otwory w tkaninie) – na krawędziach wypadają rzadziej a w talii gęściej. Otwory na oczka możemy wykonać przy użyciu dziurkacza do tkaniny. Przekładamy sznurowanie w oczkach. Zaczynamy od górnej krawędzi stopniowo przesuwając się w dół a następnie od dołu ponownie do góry – tworzymy w ten sposób krzyżowy wzór sznurowania.
  Wstążkę sznurowania wiążemy zwykłą kokardką.
 14.  Zakładamy gorset i sprawdzamy czy jest nam w nim wygodnie oraz czy nie trzeba zrobić poprawek. Napinamy gorset poprzez mocniejsze dociągnięcie sznurowania w talii.