Zastanawiając się, jak oprawić kaboszon, niejednokrotnie szukamy inspiracji w sieci. Ostateczny wybór jednak uzależniony jest od wielu czynników – naszych preferencji, efektu, jaki chcemy uzyskać, dostępnych materiałów oraz kształtu samego kaboszonu. Oto kilka pomysłów na to, jak uzyskać niebanalne efekty, oprawiając kaboszon!
Kilka podstawowych informacji
Czym są kaboszony? To dekoracyjne kamienie o specyficznym kształcie, które wykorzystywane są podczas wykonywania biżuterii i dekoracji. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju kaboszony – drewniane, szklane, wykonane z kamieni szlachetnych lub tworzyw sztucznych, zawsze jednak są to produkty, które z jednej strony są płaskie, z innej wypukłe. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza… główkę od szpilki. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i przy jakim projekcie wykorzystujemy kaboszony, mamy do dyspozycji różnorodne techniki ich oprawy.
Kaboszon i koraliki – zgrany duet
Chcąc oprawić kaboszon, możemy sięgnąć do techniki beadingu. W ten sposób, wykorzystując różnorodne ściegi, mamy możliwość uzyskania ciekawych efektów, a tworzone przez nas elementy mogą funkcjonować jako samodzielne ozdoby lub stać się elementem rozbudowanych projektów. Jak oprawić kaboszon techniką peyote? Będziemy w tym celu potrzebować odpowiednich koralików, igły oraz nici do beadingu. Formując kolejne okrążenia z wykorzystaniem drobnych koralików, stworzymy koszyczek o odpowiednich wymiarach, który stanie się oprawa dla naszego kaboszonu.
Kaboszon mocowany na klej
Kolejnym pomysłem może być umieszczenie kaboszonu w odpowiedniej oprawie za pomocą kleju. W tym celu warto wybrać odpowiednie półfabrykaty biżuteryjne – w sklepach online oferujących akcesoria do wyrobu dekoracji i biżuterii handmade znajdziemy wiele ciekawych produktów. Pamiętajmy także o wyborze odpowiedniego kleju, który powstał z myślą o łączeniu wybranych materiałów. Dobrym pomysłem będzie zmatowienie płaskiej części kaboszonu przed jego przyklejeniem do wybranej przez nas bazy. W ten sposób zadbamy o lepsze mocowanie klejonych powierzchni, a tym samym – o trwałość naszego projektu.
Subtelne szydełkowe oprawy
Oprawiając kaboszon, możemy sięgnąć również po miękkie kordonki i nici do szydełkowania. Tworząc oprawę na szydełku możemy opleść za jej pomocą kaboszon podobnie, jak w przypadku techniki peyote. W ten sposób możemy stworzyć ciekawą biżuterię, np. ozdobne kolie złożone z kilku kaboszonów lub piękne kolczyki. Szeroki wybór w zakresie kształtów i kolorów pozwala na realizację wielu zgodnych z naszymi preferencjami projektów!
Najnowsze komentarze