Fani beadingu, zwanego potocznie koralikowaniem, doskonale wiedzą, że technik wyplatania z użyciem koralików jest co najmniej kilkanaście! Peyote to jedna z metod, za pomocą której możemy tworzyć koralikową biżuterię, akcesoria i dekoracje. Co warto o niej wiedzieć?

Jedna z podstawowych technik

Reprezentowana przez peyote technika cieszy się dużą popularnością. Dlaczego? To jeden z najbardziej podstawowych, a zarazem uniwersalnych ściegów, jakie stosowane są wykorzystane w beadingu. Możemy wykorzystać go w realizowaniu płaskich projektów lub tych bardziej skomplikowanych, np. podczas oplatania dekoracyjnych kamieni czy korali. Jeśli chodzi o ścieg peyote technika ta możliwa jest do wykonania w wielu wariantach. W przewodnikach, na blogach hobbistycznych czy tutorialach video możemy spotkać zarówno ścieg peyote parzysty, jak i nieparzysty czy jego ukośny wariant.

Peyote – technika dla każdego?

Główną zaletą, która z pewnością w dużej mierze zaważyła na popularności techniki peyote w beadingu jest fakt, że do jej wykorzystania nie musimy posiadać krosna – ścieg ten należy do grupy technik zwanych „off loom bead”. Sama nazwa zaś odnosi się do przedmiotów, jakie pierwotnie ozdabiano tą techniką – tykwowych pojemników i przedmiotów wykorzystywanych przy rytuałach oraz ceremoniach kościoła Peyote. Stąd właśnie druga nazwa tej techniki – ścieg tykwowy.

Dziś z powodzeniem możemy wykorzystać tę metodę, aby wykonać biżuterię, ozdoby lub oplatać akcesoria i przedmioty codziennego użytku tak, aby nadać im dekoracyjny charakter. Po wzory peyote chętnie sięgają początkujący, jednak równie często pojawia się on jako element złożonych projektów wykonywanych przez doświadczonych fanów beadingu. Jego uniwersalność i prostota doskonale łączą się w całość, dając ogromne pole dla szlifowania swoich umiejętności oraz kreatywności!

Gdzie znaleźć inspiracje i wskazówki?

Chcąc nauczyć się wykonywania ściegu peyote, warto poszukać wskazówek w sieci. Na hobbistycznych blogach poświęconych pasji beadingu znajdziemy wiele instrukcji związanych z tym, jak krok po kroku wykonać bransoletkę z koralików, pełne uroku kolczyki, breloczki czy inne dodatki. Jeśli chcemy rozwijać swoje umiejętności w technice peyote tutorial video także może być dobrym wyborem. Wiele wskazówek znajdziemy także w podręcznikach poświęconych pasji „koralikowania”. Odrobina cierpliwości i chęci pozwoli nam nabrać wprawy, a w przyszłości także – umożliwi włączenie tej techniki do bardziej rozbudowanych projektów.