Beading, tłumacząc to na język Polski to nic innego jak koralikowanie, tworzenie rękodzieła artystycznego, znanego już od czasów Egiptu. Do beadingu możemy zaliczyć wszystkie te metody, w których używamy drobnych koralików, cienkiej igły oraz nici. Beading to świetna forma relaksu i bardzo ciekawa pasja dla osoby w każdym wieku.

Beading wzory krok po kroku (na krośnie):

Zaczynamy od odmierzenia nici, następnie mocujemy nici w rowkach krosna (przy pracy na krośnie koniecznie musimy pamiętać o tym by nić była dobrze napięta!), gdy nici są dobrze naciągnięte możemy zacząć tkać. Kolejnym zadaniem które musimy wykonać to nawlec igłę i koniecznie musimy ją zawiązać na pierwszej nici osnowy. Ostatnim zadaniem jest nawlekanie koralików i czekanie na efekt naszej pracy. Jak widać, nie jest to najtrudniejsze zadanie i taką bransoletkę może zrobić tak naprawdę każdy. Trzeba mieć jednak na to trochę cierpliwości na początku. Robienie takich koralików jest bardzo ciekawą pasją i w dużym stopniu rozwija nasze zdolności artystyczne.

Krosno do beadingu ważne informacje oraz materiały konieczne do wykonania bransoletki:

Pierwsze tkanie bransoletki na krośnie z użyciem szklanych koralików może być czasochłonnym zajęciem. Każda następna bransoletka wykonana z beadingu na pewno powstanie szybciej, ponieważ już w miarę będziesz w stanie opanować metodę przewlekania paciorków. Dlatego nie zniechęcajmy się do robienia bransoletek tylko dlatego że pierwsza nam nie wyszła. Pamiętajmy że technika czyni mistrza i kolejna następna będzie coraz bardziej przypominać dzieło sztuki. Koniecznymi materiałami bez których ciężko będzie wykonać nam prace na krośnie są:

  • Koraliki o równej wielkości, o rozmiarze 11/o i średnicy 2,2 mm
  • Nić do beadingu, kolorystycznie najlepiej dopasowane do użytych koralików, warto również dodać że kolor nici ostatecznie ma duży wpływ na kolor koralików transparentowych
  • Ostre nożyczki
  • Cienka i elastyczna igła z dużym oczkiem, długość dopasowana do szerokości bransoletki
  • Krosno do tkania (najlepszym rozwiązaniem jest krosno drewniane)
  • Półfabrykaty: zaciskane zapięcia metalowe, kółka montażowe, karabinek lub łańcuszek do przedłużania zapięcia
  • Klej sekundowy np. kropelka

Pamiętajmy żeby nie poddawać się przy robieniu bransoletek tylko dlatego że jest to bardzo czasochłonne. Jest to naprawdę bardzo sympatyczna metoda spędzania czasu. Warto spróbować sił w każdej dziedzinie artystycznej. Beading na krośnie staje się coraz bardziej popularny ale to nic dziwnego, ponieważ jest to świetna forma nauki i rozrywki.