Beading to po polsku koralikowanie. Używa się do niego prostego krosna, dzięki któremu łatwo ustawić koraliki w odpowiedni sposób. To zajęcie nie wymaga żadnych szczególnych zdolności manualnych i świetnie się sprawdza podczas oglądania filmów.

Projektowanie biżuterii

Wzory biżuterii przygotowywane przez twórców biżuterii są zaskakujące i imponujące. Jakie ściegi koralikowe powinny wybrać osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z beadingiem? Początkujący jeszcze nie wiedzą, co można zrobić, rozwijają swoje kreatywne podejście, a dodatkowo nie mają doświadczenia w projektowaniu czegoś, co z jednej strony jest efektowne, a z drugiej nietrudne do wykonania. Na ładne sznury koralikowe schematy bardzo łatwo znaleźć. Jest to aktualnie modne zajęcie, a ludzie dzielą się chętnie swoimi pomysłami. Handmade jest w cenie, mimo że nie zawsze wszystko wygląda idealnie, to jednak ma sporą wartość.

Gdzie mogę się tego nauczyć

Wiele książek jest poświęconych temu tematowi, jednak większość z nich to poradniki w języku angielskim. Dzięki temu, że takie pozycje muszą być bogato ilustrowane, właściwie nawet bez znajomości języka da się zrozumieć o co chodzi. Najważniejsze są tu ściegi koralikowe, a nie koniecznie sama technika. Po jakimś czasie widząc wciąż te same słowa, można się przyzwyczaić także do tego.
W Internecie za to znaleźć można polskie tutoriale beadingu. Jedną z najpopularniejszych twórczyń takich materiałów jest Qrkoko – mająca swój kanał na YouTube i własną stronę internetową. Ogólnie korzystanie z poradników wizualnych i instruktaży video, dużo łatwiej i szybciej można się nauczyć tej techniki. Twórcy krok po kroku tłumaczą tę technikę, a także podpowiadają z czego zrobić swoje pierwsze krosno (dla tych co chcą spróbować, ale jeszcze nie są przekonani czy im się to spodoba, to może być lepsze rozwiązanie niż kupowanie od razu całego zestawu).
Beading na krośnie czas swojej świetności miał w okolicach 2016-2018 roku, jednak moda co jakiś czas powraca. Pojawia się zapotrzebowanie na biżuterię z koralików, na zakładki do książek, które taką techniką też można zrobić.

beading co to jest

Co kupić na początek

Zanim sięgniemy po polskie tutoriale o beadingu, warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia. Dzięki nim od razu po obejrzeniu filmiku lub przeczytaniu artykułu będzie można zabrać się do pracy. Do podstawowego wyposażenia należy:
– krosno do beadingu,
– zestaw koralików (najlepiej Toho lub Miyuki),
– igła (odpowiednio długa i cienka),
– nici,
– klej.