Ptasznik to ogólna nazw około 900 gatunków pająków, charakteryzują się podobną budową i zwyczajami. Gatunki pająków występują na różnych kontynentach poza Antarktydą, szczególnym miejscem ich bytowania jest strefa tropikalna. Największe gatunki ptaszników osiągają 30 cm rozpiętości odnóży. Korpus bezkręgowców pokryty jest włosami, nadają mu wizualnie puszystości. Włoski pająków odgrywają rolę aparatu zmysłu. Występują osobniki, które mają parzące włoski, w sytuacji złego traktowania. Hodowla ptasznika nie jest trudna dla początkujących hodowców.

Pająk ptasznik

Nie wszystkie pająki mają jad, jedynie niewielka część pająków może być niebezpieczna dla człowieka. Nie ma naukowych stwierdzeń stwierdzenia śmierci na skutek ukąszenia przez ptasznika. W przypadku ukąszenia przez ptasznika mogą wystąpić takie objawy jak: wymioty, krwawienie w miejscu ukąszenia, nudności, miejscowy paraliż. W jadzie ptaszników znajdują się różne peptydy. Ptaszniki są na ogół mięsożerne, żywią się małymi bezkręgowcami. Hodowla ptaszników nie jest trudna, jest to wymagające zwierzęta. Wśród najpopularniejszych rodzai ptaszników występują: ptasznik olbrzymi, ptasznik tygrysi, ptasznik słoneczny, ptasznik białokolanowy, ptasznik goliat.

Ptasznik słoneczny

W środowisku naturalnym zamieszkuje środkową i południową Amerykę. Cechą charakterystyczną jest żółtawe ubarwienie. W terrarium z tym pająkiem powinna panować wilgotność na poziomie 50-70%. Pająki te są ruchliwe, szybkie a przy tym agresywne, ich jad może powodować chwili paraliż mięśni.

Ptasznik białkolanowy

W naturalnym środowisku pająki te zamieszkują w Brazylii. Osiągają 23 cm rozstawu odnóży. Charakteryzują się białymi goleniami. Jest do dość agresywny gatunek pająków, które atakują z ukrycia, zrzuca parzące włoski. W terrarium do przechowywania tego pająka w ciągu dnia powinna panować temperatura do 37 stopni, a w nocy 25 stopni.

Ptasznik goliat

To największy osobnik pośród ptaszników, rozpiętość jego odnóży wynosi 30 cm, waży ok 250 gram. Ptasznik goliat jest dość agresywnym pająkiem , jednak jego jad nie jest śmiertelny dla człowieka. Samice ptasznika żyją nawet kilkanaście lat. Ptasznik w naturalnych warunkach zamieszkuje obszar subtropikalnych rejonów Ameryki Południowej takie kraje jak np. Wenezuela, Brazylia.