Shibori jest słynną japońską techniką barwienia, która daje drugie życie domowym tkaninom (prześcieradła, ręczniki, poszewki na poduszki, zasłony, itp.). Łatwe do wykonania, te indygo-kolorowe kreacje nie tylko wniosą styl do Twojego domu, ale także będą wyjątkowe! Wszystko wyjaśniamy.

Shibori – czym jest?

Shibori – w języku japońskim dosłownie „ściskając podczas skręcania” – to rodzaj barwienia, który jest praktykowany od tysięcy lat w kraju Wschodzącego Słońca (mówi się, że pojawił się w XIII wieku). Koncepcja? Do wykonania serii skrętów i fałdów na tkaninach, trzymanych razem przez krawaty, które następnie zanurzane są w kąpieli niebieskiego barwnika. Rezultat: tkaniny są ozdobione unikalnymi geometrycznymi wzorami!
Skąd się bierze ten głęboki błękit shibori? Z indygo – jeden z najstarszych naturalnych barwników pochodzenia roślinnego w sztuce barwienia. Dzisiaj tkaniny wykonane według sztuki shibori są dostępne na rynku w wielu kolorach, ale wyraźnie mamy słabość do oryginału!

technika shibori

Jak praktykować sztukę shibori?

Chcesz zacząć tworzyć tkaninę shibori? Wyjaśnimy Ci, jak wykonać trzy rodzaje fałdów dla uzyskania wyrafinowanego rezultatu. Aby zrobić kanoko shibori, jedną z najbardziej znanych metod składania, należy uszczypnąć tkaninę w różnych miejscach i przytrzymać ją gumkami. Następnie zanurzyć go w barwniku, aż tkanina dobrze nasiąknie i spłukać czystą wodą.
W przypadku drugiej techniki składania – arashi shibori – należy zacząć od namoczenia tkaniny w wodzie, aby ją nawilżyć. Następnie złóż go jak akordeon, dobrze zaznaczając fałdy. Owiń pasek tkaniny wokół sztyftu i dodaj gumki na całej długości. Włóż tkaninę do kąpieli farbiarskiej. Wyjmij go i przepłucz wodą, aż stanie się czysty.
Dla trzeciej techniki, miejsce na itajime shibori. Aby to zrobić, złóż tkaninę w akordeonie (raz na górze, raz pod spodem). Kiedy już dostaniesz pasek, weź go wzdłuż i złóż ponownie w akordeonie. Umieść materiał pomiędzy dwoma małymi drewnianymi deskami lub cegłami (góra po lewej na zdjęciu poniżej) i przytrzymaj je gumkami. Następnie zanurzyć tkaninę w barwniku przed płukaniem.

shibori - metoda farbowania tkanin

Shibori w dekoracji.

Dzięki unikalnym wzorom i niebieskiemu kolorowi, shibori znajduje swoje miejsce wszędzie w domu. W małych akcentach, jak w przypadku wyglądu totalnego, wprowadza odrobinę pepu i tworzy ładny kontrast po zmieszaniu z lekkimi tkaninami. Upadamy na poduszki we wzorze shibori, które ożywiają kanapę w szarym salonie lub na niedopasowane poszewki, których wzory pasują do siebie.
Ta technika barwienia może również nadać drugą młodość lekko wyblakłej parze nożyczek lub bielizny stołowej. Krawat i barwnik, serwetki materiałowe zyskują na nowoczesności. Jedyne co musisz zrobić, to zacząć!